Sosyal Medyada Hakaret Suçu

Artık suç işlerken yazılı ya da yüz yüze olmaktan çıktı. Günümüz teknolojisi ile gelişen İnternet ve sosyal medya ile artık sosyal medyadan da hakaret suçları oluştu. Artan bu hakaret suçları için devlet artık ceza vermektedir. Sosyal medyanın kolaylığının yanında bu suç boyutu insanların sosyal medyanın yararlı tarafını görmezden gelmesini sağlamaktadır. Evet yarar ve kolaylıklar sağlasa da bunların yanında bizlere bazı sorunlar da getirmektedir. Sosyal medyada hakaret suçu çok geniş kapsamlı da olsa bunun için cezalar bulunmaktadır. 

Gelişen teknolojiye en çok ayak uyduran lise çağındaki gençler ve çocuklar oldu. Bu ayak uydurmayı başaramayan ebeveynlerle birlikte çocuklar ve gençler sosyal medyayı yanlış kullanmaya başladı. Sosyal medya da yaptıklarının hiçbir cezası ve hukuku olduğunu düşünmeyen bu gençler ve çocuklar her geçen gün bir suçlar işlemektedir. Bu yüzden ebeveynler sosyal medyada zaman geçiren çocuklarının neler yaptığına dikkat etmelidir. Bu konuda ailelere büyük sorumluluk düşüyor.

Sizlere burada sosyal medyada hakaret suçu olan durumları açıklayarak sizlere bir bu konuda bilgilendirmek amacındayız. Bu konuda öncelikli olarak bilmeniz gereken suçun nasıl işlendiği. Sonrasındaki adım ise bu suçtan dolayı alınan ceza. Sosyal medya da çok vakit geçiren bir insansanız sizde bazı durumlarda hakaret ve tehditlerle karşılaşmış olabilirsiniz. Karşılaşmadıysanız da karşılaşma ihtimaliniz muhtemeldir. Bu yüzden bu konuda bilgi sahibi olmanızı önemli buluyoruz.

Bu olay tek özel mesaj yoluyla olmamakta. Görüntülü sohbetler de veya yorum yapılan platformlarda da görülmektedir. Sosyal medyada hakaret suçu hafife alınacak bir suç değildir. Bu suçtan dolayı büyük cezalar alınabilir.

Sosyal medyada hakaret suçu Türk Ceza Kanununun 125. Maddesinde de belirtmiş olduğu gibi;

“Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.”

Anlaşılıyor ki sosyal medya olması insanların hakaret etmesi için özgür bir yer yapmıyor. Sosyal medya da herhangi bir hakaret sonucunda ceza alınıyor. 

Fakat bazı özel durumlar da vardır. Hakaret suçunun yanında bu özel durumlara da karışan isimlerin cezası 1 yıldan başlamaktadır. Bu özel durumları şöyle sıralayabiliriz:

  • Din, ırk ve mezhep üzerinden yapılan hakarette
  • Dini, siyasi, sosyal ve felsefi düşünce olarak açıklanan fikirlerde açıklama yapmasından, yaymaya çalışmasından ve düşüncenin oluşturduğu kurallara uyulmasından dolayı yapılan hakarette
  • Kamu görevlisine görevinde yapılan hakaret

Bu durumlara karışan kimseler cezalarının alt sınırı olarak 1 yıldan başlar. Cezalarının sınırı 1 yıldan başlamakla birlikte hapis cezası veya adli para cezası olabilir. Bu iki ceza aynı anda uygulanamaz.

Sosyal medyada hakaret suçu önemli bir konudur. İnsanların bu konuda fazlasıyla yanlış bilgileri mevcuttur. Yapılan her suçta bir psikolojik etkenler vardır. Sosyal medyanın bu kadar çok hakaret dolu bir yer olmasının da insanlarda uyandıran birkaç psikolojik durumu vardır. Bunlardan birisi de sosyal medyada kendilerini gizlediklerini ve rahat oldukları düşüncesi. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte devletler sosyal ağlarda suç işleyen insanların konumlarını isimlerini ve kimliklerini rahatlıkla bulabilmektedir. Bundan dolayı sosyal medya da düşünüldüğü gibi gizli ve rahat bir yer değildir. İnsanların yüzüne yaptığınız hakaretten nasıl ceza alınıyorsa, artık sosyal medyada yapılan hakaretlerde de aynı cezalar uygulanmaktadır.

Sosyal Medya Üzerinden Hakarete Uğramak

Üstede belirttiğimiz gibi oluşan bu yanlış bilgilerden kaynaklı olarak fazla insan mağdur olmaktadır bu konuda. İnsanlar artık sanatçı ya da normal kimlik gözetmeksizin, istediklerini söyleyebileceğini düşünerek hakaret etmektedirler. Bundan dolayı mağdur olanlar ne yapacağını bilememektedir. Mağdurlar da şikayetçi olmadığı durumda bu hakaretler bazen dozu artarak devam etmektedir. 

Öncelikle şikayet etmek için bulunduğunuz ilin Cumhuriyet Savcılığına bu olayı izah eden bir dilekçe sunmanız. Bu dilekçede size yapılan sosyal medya hakaret suçu ayrıntıları belirtilmelidir. Böylelikle İnternet size hakarette bulunan kimsenin kimliği tespit edilir. Bununla birlikte mağdur olan kimsenin manevi tazminat davası ve o hakaret içerikli yorumları kaldırma hakkı mevcuttur. Tazminatın bedeli o hakaretin ağırlığı ve suçlunun ekonomik durumuna göre yapılır.

Suçlunun IP Adresi Tespiti

Günümüz de artan sosyal medya hakaret suçu ile insanlar rahatlıkla hakarette bulunabileceğini sanmaktadır. Sahte hesap açarak kendi adlarına olmadığından kendilerini güvende hissetmektedirler. Gerçek kimlikli hesabı olsun ya da sahte kimlikli bir hesap olsun bu durumu değiştirmemektedir. Bu durumda suç işlenen hesapların kullanıcıları IP adresleri tespit edilerek bulunmaktadır. Eğer sizde bu konuda mağduriyet yaşıyor ve kimliğini bulamıyorsanız bu yolu takip edin. En yakın Cumhuriyet Savcılığına giderek kanıtlarıyla birlikte dilekçenizi verin böylelikle size hakaret eden kişiyi en kısa zaman da bulmuş ve mağduriyetiniz giderilmiş olur. 

Hakaret Suçu Zaman Aşımı 

Hakaret soruşturma yapılabilmesi için şikayet gereklidir. Yani hakaret suçu şikayete bağlı bir suçtur. Suç duyurusu için 6 ay için de şikayette bulunulmadığı durumda soruşturma yapılmaz. 

Hakaret eskiden ve şimdiye kadar uzanan bir suçtur. Bu suç eskiden yüz yüze ve yazılı olarak yapılabilirken artık teknolojini gelişim ile İnternet de hakaret yapılmaktadır. Sizde hakarete uğruyorsanız üste belirtiğimiz gibi suç duyurusunda bulunmanızı öneriyoruz.